ZASADY pracy w programie 9-12

Lista życzeń Share
Share Course
Page Link
Share On Social Media

O kursie

Rodzaje i formy pracy ucznia podczas dnia w szkole, to: Follow up’y i Codziennik.

I. Follow’upy – czyli zadania, wskazane, ustalane indywidualnie dla każdego dziecka – po lekcji, jako utrwalenie. Do czego porównać nasze follow up’y? Do pracy domowej, którą w modelu Montessori, uczeń wykonuje podczas pracy własnej, ma możliwość pomocy i wsparcia od Tutora, który jest obecny w ciągu całego dnia pracy, także wtedy, kiedy nie ma już w klasie nauczycieli przedmiotowych. Follow up’y zawsze zawierają: Kryteria sukcesu (Co będę widział(a), Na co będę zwracać uwagę) oraz termin rozliczenia się z pracy. Kryteria znajdziesz na stronie przedmiotu / na stronie tematu lekcji w rubryce Kryteria sukcesu.

II.  CODZIENNIK, to zadania  codzienne –  które są codziennym treningiem, systematyczną pracą nad zagadnieniem lub umiejętnością, nad którą właśnie pracuję.

CODZIENNIK w programie 9-12:

1. Matematyka proces (zawsze w parze z zadaniami)

2. Matematyka utrwalanie (czyli zadania, karta Sprawdź się sam, Test),

3. Język polski Gramatyka,

4. Język Polski Ortografia,

5. Język angielski

KALENDARZ

(Format min. A5 – jeden dzień – jedna strona)

Zawiera wpisy na kartce pod datą terminu wykonania zadania.

Wpisy dotyczą:

  • Terminu wykonania zadań follow’upów,
  • Zadania, które uczeń powinien wykonać w domu, ponieważ nie wykonał ich w szkole.
  • Każdego dnia  (nawet jeśli uczeń nie ma w danym dniu żadnego wpisu, co powinno oznaczać, że nie ma zadań do pracy w domu i nie miał na ten dzień żadnego terminu rozliczenia pracy) w kalendarzu powinien znajdować się podpis Tutora oraz jednego z rodziców. Podpis jest potwierdzeniem, że kalendarz jest czytany, omawiany i sprawdzany. Jeśli na karcie kalendarza znajduje się wpis o pracy do wykonania i o terminie rozliczenia pracy, pod wpisem powinien znajdować się także wpis nauczyciela przedmiotowego. Tutor, czyli nauczyciel asystujący dzieciom w klasie jest łącznikiem między nauczycielami przedmiotowymi a rodzicami, jego zadaniem jest czuwać nad całością procesu nauki dziecka, jak również czuwać, sprawdzać, czy proces komunikacji i kontaktu przez kalendarz przebiega płynnie i reagować, jeśli wpisów i podpisów brakuje.

Więcej o codzienniku:

Zadania w zakresie wybranego przedmiotu, nad którymi uczeń pracuje w danym momencie, są zanotowane w „Krokach milowych”, dostępnych także w klasie na tablicy.

„Kroki milowe” odnotowywane są również w google dysku klasowym.   Kroki milowe dostępne są do wiadomości  nauczycieli, rodziców i dzieci. W krokach milowych zapisany jest również umówiony  termin sprawdzenia.

  • Matematyka  – PROCES – to praca nad zagadnieniem, do pracy nad którym uczeń potrzebuje materialnych pomocy edukacyjnych. Z użyciem pomocy edukacyjnej i WSKAZANEGO zestawu zadań, trenuje proces i utrwala schemat pracy nad zagadnieniem.
  • Matematyka  – ZAPAMIĘTYWANIE –  to praca nad zagadnieniem, którego schemat uczeń już rozumie, natomiast jest na etapie treningu pamięciowego lub ćwiczenia pracy z algorytmami, np. pisemnego dodawania i odejmowania oraz mnożenia i dzielenia, działania na , potęgach, ułamkach, pierwiastkach, procentach etc.

 

  • Język polski  – GRAMATYKA  –  gramatyczna analiza zdania.

a) SYMBOLIZOWANIE, czyli rozpoznawanie, nazywanie i symbolizowanie wszystkich części mowy.  To  praca do której, dopóki uczeń potrzebuje, dopóty wykorzystuje materiał do symbolizowania np. pudełka gramatyczne, pudełko z symbolami części mowy.

b) ANALIZA GRAMATYCZNA, czyli określanie wszystkich części mowy.  To  praca w której, dopóki uczeń potrzebuje, dopóty wykorzystuje materiał  do analizy gramatycznej. Uczniowie mają do dyspozycji różnorodne, ciekawe pomoce np. pieczątki z tabelkami do odmiany przez przypadki, wykresy etc. które urozmaicają pracę dziecka, a jednocześnie ułatwiają i przyspieszają.

  • Język polski  – ORTOGRAFIA.

Na podstawie zadania „sprawdź się sam” oraz wyników pracy sprawdzającej pisania ze słuchu, nauczyciel wraz z dzieckiem planują zakres pracy nad trudnościami ortograficznymi.

  • Geometria – to praca nad zagadnieniem, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i WSKAZANYCH zadań.

 

Show More