O kursie
1. Przypomnij sobie informacje o zbiorach liczb
– całkowitych
– naturalnych
– wymiernych
– przeciwnych
– odwrotnych
– wartość bezwzględna liczby.
Czy czasem zdarza Ci się pomyśleć: Po co mam się uczyć tej matematyki? Przecież nie jest mi do niczego potrzebna.
Zapewne tak, ale matematyka nie bez powodu jest nazywana Królową Nauk. Jest ona potrzebna we wszystkich dziedzinach nauki, ale również każdego dnia w naszym życiu codziennym – gdy idziemy do sklepu i chcemy zapłacić za zakupy, gdy pieczemy ciasto i mamy odmierzyć pół kilograma mąki i 250 mililitrów wody, bo inaczej wyjdzie nam zakalec, gdy chcemy zmierzyć ile mamy wzrostu i czy już jesteśmy wyżsi od mamy i taty. Bez matematyki nie umielibyśmy sobie w takich sytuacjach poradzić. Po tej lekcji mam nadzieję, że to już Ty będziesz przekonywać swoich kolegów i koleżanki, by uczyli się matematyki.
Zaczniemy od miar długości.
Na początek kilka informacji z historii miar, bo przecież od początku istnienia ludzkości istniała potrzeba zmierzenia długości czy odległości. Początkowo do określania długości służyły przede wszystkim określone części ciała.Początkowo do określania długości służyły przede wszystkim określone części ciała.Początkowo do określania długości służyły przede wszystkim określone części ciała.Początkowo do określania długości służyły przede wszystkim określone części ciała.
EGIPT
W starożytnym Egipcie były to łokcie, dłonie oraz palce:
– jeden łokieć, to odległość od łokcia do końca środkowego palca – odległość ta była równa siedmiu dłoniom
– szerokość wszystkich palców nazywano dłonią i była ona równa czterem palcom
RZYM
Rzymskie jednostki zostały oparte na greckich i egipskich. Były dość dokładne i często stosowane w życiu codziennym. Starożytni Rzymianie mierzyli odległości za pomocą takich jednostek jak:
– stopa, którą z kolei dzielono na mniejsze odcinki,
– kciuk – do pomiaru krótszych odcinków,
– krok – do pomiaru dłuższych odcinków – tysiąc kroków rzymskiego żołnierza było odpowiednikiem mili
– jard – jednostka stosowana przez kupców handlujących tkaninami – odległość ta była wyznaczana długością wyciągniętej ręki od
brody, którą kupiec przyciskał materiał, do końca palców
WSPÓŁCZEŚNIE
Przez wiele lat jednostki były wielokrotnie zmieniane. Obecnie podstawową jednostką długości, którą na pewno znasz, jest metr.Obecnie podstawową jednostką długości, którą na pewno znasz, jest metr.Obecnie podstawową jednostką długości, którą na pewno znasz, jest metr.Obecnie podstawową jednostką długości, którą na pewno znasz, jest metr. Nazwa pochodzi z języka greckiego od słowa „metron” co znaczy „miara”). Ale skąd wiadomo jak długi jest metr?Ale skąd wiadomo jak długi jest metr?Ale skąd wiadomo jak długi jest metr?Ale skąd wiadomo jak długi jest metr? By to ustalić prowadzone były bardzo skomplikowane obliczenia. Początkowo metr był definiowany jako 1/10 000 część ćwiartki ziemskiego południka. Następnie wykonany został wzorzec w postaci szyny długości jednego metra, który miał wskazywać jaką długość dokładnie oznacza jeden metr i który przechowywany był w Sevres pod Paryżem. Ostatecznie od lat 80-tych XX wieku długość jednego metra jest wyliczana na podstawie odległości, jaką przebywa światło w próżni.
Sposoby na wyliczenie jednego metra, jak widzisz, są dość skomplikowane, dlatego dla nas najważniejsze jest zapamiętanie, że metr jest naszą podstawową jednostką określającą długość oraz odległość i którą możemy przeliczać na mniejsze lub większe jednostki dodając odpowiednie przedrostki.
Musimy jednak wiedzieć, że nie wszędzie na świecie używane są takie same jednostki. W większości krajów, w tym również w Polsce stosuje się tzw. międzynarodowy układ jednostek miar SI , ale są również kraje, takie jak Wielka Brytania czy USA, gdzie stosuje się inny system, tzw. anglosaski. Może on nam czasem sprawiać spore kłopoty, na przykład w czasie podróży, jeśli nie wiemy jakie wartości kryją się pod obowiązującymi w tych krajach jednostkami, a możemy się tam spotkać między innymi z takimi nazwami jak: cale, stopy, jardy, cale, stopy czy mile. Warto również zwrócić uwagę, że choć jednostka będzie miała taką samą nazwę, to w dwóch różnych krajach, będzie mogła oznaczać dwie różne długości.
Course Content
ZAOKRĄGLENIA LICZB
-
Zaokrąglenia liczb
00:00